piątek, 25 stycznia 2013

Darmowa kultura to wcale nie bzdura! Zrób OFF dla nudy!


Można mieć piękne zęby i można być pięknym mentalnie. Na moim kanale na youtube, nie znajdziecie ambitnego TAG-u "Co jest w mojej torebce", na moim kanale i blogu dziś możecie dowiedzieć się jak być Kulturalnym przez duże K i to całkowicie bezpłatnie!
Bardzo często słyszę, kiedy ktoś komuś proponuje wyjście do muzeum czy teatru,a na to ta druga osoba odpowiada: "Nie mam kasy". I bardzo dobrze! Pieniędzy nie potrzeba, aby wybrać się na przykład do muzeum. Dlaczego?
Każde muzeum na terenie Rzeczpospolitej ma ustawowo jeden dzień w tygodniu, w którym odwiedzający całkowicie darmowo zwiedzają wszystkie ekspozycje. Każda placówka, zobowiązuje się do ustalenia takiego dnia i poinformowaniu o tym zwiedzających.Wystarczy, że wejdziecie na stronę internetową interesującego Was muzeum, i tam dowiecie się, kiedy można je zwiedzać bezpłatnie.
W połowie maja każdego roku, obchodzona jest "Noc Muzeów". Tej nocy podwoje muzeów są otwarte dla wszystkich zwiedzających zupełnie za darmo. Ta forma promocji i obcowania ze sztuką, zdobywa coraz więcej zwolenników - i tak, od pewnego czasu majowa noc stała się zdecydowanie za krótka, aby ugościć wszystkich chętnych przy swym kulturalnym stole. ;)
Ale darmowa kultura to nie tylko muzea! Bardzo często studenci Państwowych Wyższych Szkół Teatralnych, w ramach zaliczeń i festiwali filmowych, wystawiają znane lub niszowe sztuki dla szerokiej publiczności całkowicie za darmo, lub za symboliczne parę złotych. Warto brać udział w takich wydarzeniach, ponieważ możemy dotknąć sztuki "tu i teraz", przeżyć paletę emocjonalnych zawirowań i poznać przyszłe gwiazdy polskiej (być może światowej), sceny teatralnej i filmowej!
Studenci (przynajmniej Ci krakowscy) są na prawdę dobrze traktowani przez ciotkę Kulturę, bo zniżki jakie oferują żakom poszczególne instytucje są na prawdę korzystne. Jest to 50 % ceny biletu normalnego.
Bardzo często, szczególnie w większych miastach odbywają się darmowe koncerty i przeglądy kabaretów. Darmowa kultura to też dni miast, pikniki militarne, wydarzenia organizowane przez Domy Kultury.
Kultura kocha ludzi, ludzie kochają kulturę; Kochają w niej uczestniczyć, tworzyć ją, dodawać akcenty do już istniejących zjawisk.
Możemy oddać na nią 1% podatku, ale można zrobić dla niej jeszcze więcej. Jak? To bardzo proste!
Każdy kocha przecież "coś" z kultury, czemu więc nie wziąć udział w festiwalu? Nie tylko jako bierny widz...
Przez ostatnie parę lat pracowałam przy Festiwalu Off Plus Camera, który odbywa się w Krakowie w kwietniu. Dwukrotnie, jako wolontariusz, tworzyłam edycję tego wspaniałego święta kina niezależnego. Na te dni czeka się cały rok! Festiwal trwa niecałe dwa tygodnie, jego głównymi ośrodkami jest Pałac Pod Baranami, (który pełni rolę centrum festiwalowego), Opera Krakowska, Kino Kijów, całoroczne biuro  Off Plus Camery na krakowskim Kazimierzu oraz partnerskie kina i kluby. Aby zostać wolontariuszem i przeżyć niezapomnianą przygodę życia, nauczyć się wielu przydatnych  i praktycznych rzeczy, pogłębić swoją znajomość świata filmu i poznać wspaniałych ludzi, wystarczy wejść na stronę główną Festiwalu: www.offpluscamera.com, wybrać zakładkę Festiwal, następnie Wolontariat i wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Każdy z przyszłych wolontariuszy odbywa szkolenie, zgodnie z wymogami jego działu. Mamy do wyboru parę sekcji. Możemy pełnić wolontariat w dziale: technicznym, dziale kina, gale, centrum festiwalowe, promocji, dziale prasowym,sekcji dziennikarskiej.
Praca w każdej z wyżej wymienionych sekcji, jest pasjonująca i wspaniała! Na dzień lub dwa przed rozpoczęciem festiwalu, odbywa się odprawa wolontariuszy. Każda osoba dostaje wtedy koszulkę, bluzę, torbę, kubek, długopis z logo Festiwalu. Rozdawane są wówczas także identyfikatory, które każdy wolontariusz powinien nosić podczas wykonywania swojej pracy. Warto dodać, że każdy wolontariusz, wchodzi zupełnie za darmo na wszystkie seanse kinowe, wystarczy tylko okazać swój identyfikator i gotowe! Możemy cieszyć się nielimitowanymi doznaniami na kinowych kanapach :)
Piękne to, że piękno nie jedno ma imię i pięknie można wyglądać i pięknie można czuć się.
Zrób więc OFF dla nudy i wybierz kulturę!                                                                                                    Ja z Anią Muchą na Festiwalu Off Plus Camera

9 komentarzy:

 1. Fajna pamiatka w postaci zdjecia, zapraszam na swoj blog

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie aż tak dużo w mieście się nie dzieje, a często też nie ma o niektórych wydarzeniach wiadomości. Też jest coś u nas jak festiwal kina niezależnego:).

  OdpowiedzUsuń
 3. to naprawdę fajnie, że promujesz darmową kulturę :) w pełni się z Tobą zgadzam :) na bloga zawitałam z racji subskrypcji Twojego kanału na YT :) i chciałam tylko poinformować, że również jestem wielką fanką kosmetyków Marion :D możesz o nich u mnie przeczytać, także zapraszam w wolnej chwili i dodaję do obserwowanych również tutaj :) pozdrawiam i cieszę się, że tak pozytywna osoba jak Ty prowadzi swój kanał :) buziaki!

  OdpowiedzUsuń
 4. Cześć ! Nominowałam Cię do Liebster Blog Award na moim blogu :)
  easy-life-easy-beauty-easy-fashion.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. W końcu jeden z konkretniejszych blogów. Kocham mieć co czytać kochana! :):)
  www.roxanneword.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Co się stało, że wszystkie Twoje filmiki na YT zniknęły?

  OdpowiedzUsuń
 7. własnie,wchodzę na yt a tu nic nie ma :( wielka szkoda

  OdpowiedzUsuń
 8. Kochana, co się stało, że ani nie piszesz postów, ani nie nagrywasz na YT? wszystko w porządku? Uwielbiam Cie oglądać i tęsknie... Pozdrawiam Baaardzo cieplutko:-)

  OdpowiedzUsuń
 9. HI friends, We found your webpage and We to remember its a wonderful spot around here and I want to congratulate You are great. Please continue all the great work.
  online bubble games

  OdpowiedzUsuń